Złoty Standard

Zmiana w ustawie o ochrony danych osobowych

Ochrona danych osobowych Gości

Uwaga na zmiany w Ustawie

W newsletterze prawnym z lutego br. pisaliśmy o zmianach w Ustawie o ochronie danych osobowych generujących kolejne obowiązki po stronie przedsiębiorcy jako  pracodawcy oraz – w przypadku  hoteli  - jako usługodawcy. Przypominamy najważniejsze zmiany a także zachęcamy do skorzystania ze specjalistycznych  szkoleń w tym zakresie i przygotowania profesjonalnej dokumentacji i zgłoszenia do GIODO.

 

Od dnia 1.01.2015 obowiązują zapisy Ustawy z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej(Dz. U. z 2014 r. poz. 1662), które m.in. wprowadzają istotne zmiany w Ustawie o ochronie danych osobowych.

 

Należą do nich:

  • Zmiany dotyczące obowiązku rejestracji zbiorów danych

Nowelizacja ustawy wprowadza zwolnienie z obowiązku rejestracji u Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych GIODO tych zbiorów danych, które nie są prowadzone z wykorzystaniem systemów informatycznych tj. np. w formie papierowej

  • Zmiany dotyczące powołania ABI

Nowelizacja ustawy pozostawia do decyzji Administratora Danych Osobowych ADO zagadnienia powołania/lub nie Administratora Bezpieczeństwa Informacji ABI.

  • Rola ABI

Ustawa wyznacza szczególną rolę ABI. Funkcja ABI musi być odpowiednio umiejscowiona w strukturze podmiotu, w którym działa, tzn. podlegać bezpośrednio kierownikowi danej jednostki.

ABI pełni rolę wewnętrznego organu kontrolnego wobec ADO.

 

Kontakt w sprawie szkoleń i przygotowania dokumentacji  dotyczącej ochrony danych osobowych:

Regina Berdy

r.berdy@zlotystandard.info

Tel. 883 357 221

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij